Zapotrzebowanie na złoto

Biżuteria

Złota biżuteria jest źródłem największego zapotrzebowania ze wszystkich przytoczonych obszarów. Co prawda, popyt zmalał nieco w ostatnich latach lecz nadal sektor ten stanowi około 50% całego zapotrzebowania na złoto. Indie oraz Chiny są rynkami o największym globalnym zapotrzebowaniu. Ich popyt na złoto do produkcji biżuterii razem stanowi 50% całego zapotrzebowania. Azja oraz kraje Bliskiego Wschodu są zdominowanie przez popyt na czystsze, wysokokaratowe złoto.

Inwestycja

Złoto ma unikalne właściwości jako klasa aktywów. Można udowodnić, że skromne alokacje w złoto chronią i poprawiają wyniki portfela inwestycyjnego. Mimo to na całym świecie złoto nadal stanowi niecały 1% portfeli inwestycyjnych. Analizy World Gold Council wykazały, że ​​złoto może być wykorzystywane w portfelach w celu ochrony siły nabywczej, zmniejszenia zmienności i minimalizacji strat w okresach szoku rynkowego.

Banki centralne

W ostatniej dekadzie nastąpiła zasadnicza zmiana w zachowaniu banków centralnych w odniesieniu do złota. Zostało to wywołane ponowną oceną jego roli i znaczenia po kryzysie finansowym z 2008 roku. Banki centralne rynków wschodzących zwiększyły swoje oficjalne zakupy złota, podczas gdy banki europejskie zaprzestały sprzedaży. Obszar ten stanowi obecnie znaczące źródło rocznego popytu na złoto. Banki centralne sprzedały 7 853 ton złota w latach 1987-2009; w latach 2010-2016 kupili 3297 ton.

Technologie

Złoto od dawna ma kluczowe znaczenie dla innowacji w elektronice. Unikalne właściwości złota i nanotechnologia prowadzą do nowych zastosowań w medycynie, inżynierii i zarządzaniu środowiskiem. Przykładami wykorzystania złota są: budowa wysoce precyzyjnych metod dostarczania leków do organizmu, tworzenie przewodzących tworzyw sztucznych, produkcja zaawansowanych katalizatorów oczyszczających wodę i powietrze. Choć większość zastosowań technologicznych wykorzystuje niewielkie ilości złota, ich wpływ jest bardzo zróżnicowany i dalekosiężny.

Koszyk
Scroll to Top