Kosmiczny surowiec

Złoto nie zawsze było surowcem znajdującym się na naszej planecie. Po okresie, w którym uformowało się już jądro naszej planety, nastąpił silny deszcz meteorytów. Szacuje się, że łącza masa meteorytów opadłych na powierzchnię globu wynosiła 20 miliardów ton. Zawartość skał opadłych na ziemię między innymi stanowiło złoto, które zawiązało się wyższych warstwach poszycia Ziemi. Uderzające w ziemie meteoryty zostały wmieszane w płaszcz globu za sprawą silnych ruchów płyt tektonicznych zachodzących na ogromną skalę.

Zjawisko to zbadali dr. Matthias’a Willbold’a oraz prof. Tim’a Elliott’a z Bristol Isotope Group w School of Earth Sciences. Badacze skupili się na analizie izotopów wolframu zawartych w skałach z różnych lokalizacji. Jedną z badanych próbek pobrano z powierzchni Grenlandii a wiek tej skały określa się na około 4 mld lat. Zawartość szczególnego izotopu wolframu występującym w Grenlandzkiej skale znacząco różniła się od dzisiejszych skał. Badanie potwierdziło, że pradawna skała zawdzięcza swoje pochodzenie deszczu meteorytów – temu samemu, który dostarczył na Ziemię pokłady złota. Ponadto, z badania wynika, że zawartość złota oraz innych metali szlachetnych w płaszczu i skorupie ziemi zawdzięcza się szczęśliwemu trafu w postaci bombardowania meteorytami kilka miliardów lat temu.

Charakterystyka złota

Złoto, jak każdy inny metal znajdujący się w skorupie ziemskiej, jest zasobem nieodnawialnym. Oznacza to że jego ilość, wraz z wydobyciem, stale ubywa. Duży popyt na złoto jest spowodowany zapotrzebowaniem do produkcji w wielu obszarach m. in. elektronice czy w medycynie. Złoto pełni również znaczącą rolę w produkcji biżuterii. Ten fakt, po części zawdzięcza się wyjątkowej, żółtej barwie, która jest unikalna na tle wszystkich innych metali. Ponadto, złoto nigdy nie rdzewieje, co dodatkowo stanowi o pożądaniu tego surowca w przypadku produkcji biżuterii. Kruszec ten jest metalem szlachetnym, oznacza to, że jest niewrażliwy na działanie powietrza, wody i większości kwasów. Złoto zatem idealnie nadaje się do produkowania biżuterii, będąc jednym z najmniej reakcyjnych i uczulających metali. Te oraz inne ciekawostki o biżuterii znajdziesz w dalszej części artykułu lub w odnośnikach na górze strony.

Welcome Stranger – największy dotychczas odkryty samorodek złota (fot. Rodney Start, Museums Victoria)

To może Cię zaciekawić

Wyjątkowość złota ponad inne surowce została zauważona już w starożytności. Około 3600 lat przed naszą erą, Egipcjanie wytapiali złoto celem wytwarzania z niego ozdób. Przywilej w noszeniu takiej biżuterii mieli jedynie Faraonowie. Jak widać, moda na przepiękną złotą biżuterie przetrwała do dzisiaj i stanowi nierozłączny element mody. 5600 lat – od około tylu lat cywilizacje wydobywają złoto. Według World Gold Council, gdyby zebrać cały wydobyty do tej pory kruszec i przetopić go w sześcian, miałby on krawędź sięgającą około 21 metrów i ważyłby niemal 200 tysięcy ton. Jest to równie imponujący, co niespodziewany fakt, biorąc pod uwagę wydobycie, którego historia jest starsza niż piramidy. Eksperci szacują, że w skorupie ziemskiej znajduje się jeszcze około 50 tysięcy ton złota, którego wydobycie zwolni na przełomie najbliższych lat.

Spraw sobie prezent!

Złoto stanowi jeden z najbardziej luksusowych towarów na ziemi. Dzięki wspaniałym złotnikom, dostarczającym piękne wyroby do naszego sklepu, już dzisiaj możesz sprawić sobie biżuterię, która rozbłyśnie na Twojej skórze. W naszym sklepie oferujemy klasyczne złoto próby 585, 14-sto karatowe. Jest to najpewniejsza próba złota, która w naszym sklepie zawsze będzie w okazyjnej cenie. Oferujemy rozmaite modele biżuterii w modnych wzorach, dla każdej grupy wiekowej.

Więcej treści na naszej stronie na Facebook’u – Sklepolor

Koszyk
Scroll to Top